tak 1k 1Gdy usta nie mówią...

Postępująca choroba a częściej nagłe zdarzenie: wypadek czy udar mózgu pozbawiają Pacjenta kontroli nad swoim ciałem. To co było narzędziem komunikacji nagle staje się bezużyteczne: usta nie mówią, twarz nie wyraża emocji, ręce nie są w stanie wykonać gestu...
Ograniczenia komunikacyjne odcinają Pacjenta od dotychczasowych sposobów komunikacji z otoczeniem. Uniemożliwiają ekspresję oraz artykułowanie swoich potrzeb i myśli. Czy to oznacza, że Pacjent pozbywa się tych  potrzeb i umiejętności? Nie! Komunikację z Pacjentem umożliwia T.A.K. czyli Tablica Alternatywnej Komunikacji. Bazuje ona na koncepcji wskazywania przez Pacjenta wzrokiem liter, które odczytywane i składane są w wyrazy przez Terapeutę. Koncepcja ta realizowana jest w postaci różnie tworzonych i nazywanych tablic. W anglojęzycznej literaturze tablice takie określane są najczęściej jako: eye gaze communication board lub E-tran. Z Polakami nie jest możliwe stosowanie anglojęzycznych tablic ze względu na większą ilość liter w języku polskim i częstą możliwość błędnego odczytywania wyrazów gdy brak jest "ogonków" np. sadowa zamiast sądowa, siec zamiast sieć itp.. Dlatego została stworzona T.A.K. – Tablica Alternatywnej Komunikacji dostosowana do specyfiki języka polskiego, która ułatwia i przyspiesza komunikację.

Czym jest T.A.K.? Ze względu na:
1. stopień technicznego zaawansowania: T.A.K. jest to pomoc prosta - dla funkcjonowania nie wymaga zasilania ani dodatkowych narzędzi, osprzętu ani oprogramowania
2. funkcje i charakter: T.A.K. jest tablicą wyboru, którą w wersjach rozszerzonych można uzupełnić o osobisty słownik komunikacji
3. sposób wprowadzania: T.A.K. jest czasową metodą komunikacji, która z czasem może zostać zastąpiona:
- w przypadku poprawy stanu Pacjenta innym sposobem komunikacji (pisanie, mówienie)
- w przypadku braku poprawy wspomaganiem urządzeniami wysokiej technologii (elektroniczne systemy komunikacji)

 

Teczka TAK 1

Dla kogo? Dla wszystkich którzy chcą komunikować się z zaburzeniami ekspresji językowej np. z syndromem zamknięcia, SLA, w szczególności dla: terapeutów, członków rodziny, personelu placówki opiekuńczej itd.
 
Jakie są wymagane minimalne umiejętności Pacjenta? T.A.K. może być używane w przypadku zaburzeń ekspresji językowej osób:
1. rozumiejących mowę innych
2. umiejących czytać (znających alfabet oraz pisownię wyrazów)
3. posiadających możliwość:
- sterowania ruchami gałek ocznych
- koncentracji wzroku na wybranym obiekcie w przestrzeni
- sterowania zamykaniem i otwieraniem powiek
 
Cechy T.A.K.:
- polski alfabet
- prostota użytkowania - nie wymaga dodatkowych środków np. zasilania
- antyrefleksyjna powierzchnia od strony pacjenta zmniejsza bliki światła i poprawia czytelność
- łatwa do utrzymania w czystości powierzchnia od strony pacjenta
- w wersji rozszerzonej istnieje możliwość uzupełnienia o własne wyrażenia (słownik osobisty)
- dostępna wersja monochromatyczna dla osób z zaburzeniem widzenia kolorów np. daltonizm
- możliwość wykonania T.A.K. dopasowanych do potrzeb indywidualnego Pacjenta

TAK-1K jest wersją kolorową, ma rozmiar ok. 62*50 cm. Cena 280 zł. Teczka transportowa dostępna jest jako opcja dodatkowo płatna.

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.