tak 1m 1Gdy usta nie mówiÄ…...

PostÄ™pujÄ…ca choroba a częściej nagÅ‚e zdarzenie: wypadek czy udar mózgu pozbawiajÄ… Pacjenta kontroli nad swoim ciaÅ‚em. To co byÅ‚o narzÄ™dziem komunikacji nagle staje siÄ™ bezużyteczne: usta nie mówiÄ…, twarz nie wyraża emocji, rÄ™ce nie sÄ… w stanie wykonać gestu...
Ograniczenia komunikacyjne odcinajÄ… Pacjenta od dotychczasowych sposobów komunikacji z otoczeniem. UniemożliwiajÄ… ekspresjÄ™ oraz artykuÅ‚owanie swoich potrzeb i myÅ›li. Czy to oznacza, że Pacjent pozbywa siÄ™ tych  potrzeb i umiejÄ™tnoÅ›ci? Nie! KomunikacjÄ™ z Pacjentem umożliwia T.A.K. czyli Tablica Alternatywnej Komunikacji. Bazuje ona na koncepcji wskazywania przez Pacjenta wzrokiem liter, które odczytywane i skÅ‚adane sÄ… w wyrazy przez TerapeutÄ™. Koncepcja ta realizowana jest w postaci różnie tworzonych i nazywanych tablic. W anglojÄ™zycznej literaturze tablice takie okreÅ›lane sÄ… najczęściej jako: eye gaze communication board lub E-tran. Z Polakami nie jest możliwe stosowanie anglojÄ™zycznych tablic ze wzglÄ™du na wiÄ™kszÄ… ilość liter w jÄ™zyku polskim i czÄ™stÄ… możliwość bÅ‚Ä™dnego odczytywania wyrazów gdy brak jest "ogonków" np. sadowa zamiast sÄ…dowa, siec zamiast sieć itp.. Dlatego zostaÅ‚a stworzona T.A.K. – Tablica Alternatywnej Komunikacji dostosowana do specyfiki jÄ™zyka polskiego, która uÅ‚atwia i przyspiesza komunikacjÄ™.

Czym jest T.A.K.? Ze względu na:
1. stopień technicznego zaawansowania: T.A.K. jest to pomoc prosta - dla funkcjonowania nie wymaga zasilania ani dodatkowych narzędzi, osprzętu ani oprogramowania
2. funkcje i charakter: T.A.K. jest tablicÄ… wyboru, którÄ… w wersjach rozszerzonych można uzupeÅ‚nić o osobisty sÅ‚ownik komunikacji
3. sposób wprowadzania: T.A.K. jest czasowÄ… metodÄ… komunikacji, która z czasem może zostać zastÄ…piona:
- w przypadku poprawy stanu Pacjenta innym sposobem komunikacji (pisanie, mówienie)
- w przypadku braku poprawy wspomaganiem urzÄ…dzeniami wysokiej technologii (elektroniczne systemy komunikacji)

 

Teczka TAK 1

Dla kogo? Dla wszystkich którzy chcÄ… komunikować siÄ™ z zaburzeniami ekspresji jÄ™zykowej np. z syndromem zamkniÄ™cia, SLA, w szczególnoÅ›ci dla: terapeutów, czÅ‚onków rodziny, personelu placówki opiekuÅ„czej itd.
 
Jakie sÄ… wymagane minimalne umiejÄ™tnoÅ›ci Pacjenta? T.A.K. może być używane w przypadku zaburzeÅ„ ekspresji jÄ™zykowej osób:
1. rozumiejÄ…cych mowÄ™ innych
2. umiejÄ…cych czytać (znajÄ…cych alfabet oraz pisowniÄ™ wyrazów)
3. posiadających możliwość:
- sterowania ruchami gałek ocznych
- koncentracji wzroku na wybranym obiekcie w przestrzeni
- sterowania zamykaniem i otwieraniem powiek
 
Cechy T.A.K.:
- polski alfabet
- prostota użytkowania - nie wymaga dodatkowych Å›rodków np. zasilania
- antyrefleksyjna powierzchnia od strony pacjenta zmniejsza bliki światła i poprawia czytelność
- łatwa do utrzymania w czystości powierzchnia od strony pacjenta
- w wersji rozszerzonej istnieje możliwość uzupełnienia o własne wyrażenia (słownik osobisty)
- wersja monochromatyczna dla osób z zaburzeniem widzenia kolorów np. daltonizm
- możliwość wykonania T.A.K. dopasowanych do potrzeb indywidualnego Pacjenta

TAK-1M jest wersją monochromatyczną, ma rozmiar ok. 62*50 cm. Cena 260 zł. Teczka transportowa dostępna jest jako opcja dodatkowo płatna.

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.